"Bilim değirmenindeki taşların körelen dişleri ancak ve ancak bilgi ile bilenir. Bilginin suyu ise; araştırmak, okumak, düşünmek, tartışmak, yazmak ve paylaşmaktır."

Obama Sağlık Reformlarının Düşündürdükleri: Türkiye İçin Çıkarılacak Dersler

Karşılaştırmalı politika analizi çerçevesinde ülke sağlık sistemlerinin karşılaştırılmasının en önemli nedenlerinden birisi de “dersler çıkarmak”tır. Bu anlamda bakıldığında Türkiye’nin üyesi olmak için 2005 yılından bu yana katılım müzakerelerini sürdürdüğü AB ülke sağlık sistemlerinden olduğu kadar dünya sağlık sistemleri içerisinde genellikle olumsuz bir imaja sahip olan ve Başkan Barak Obama ile köklü bir reform sürecine giren ABD sağlık sisteminden de alabileceği oldukça çok fazla ders olduğu belirtilebilir.

Ayrıntılar için tıklayınız.

Yazar: |2018-05-28T17:05:24+00:00Şubat 29th, 2016|Genel|0 Yorum

Yazar Hakkında:

Hasan Hüseyin Yıldırım bir akademisyen, araştırmacı, yazar, danışman, konuşmacı, eğitimci ve girişimcidir. Malatyalı olan Yıldırım, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokulu’ndan 1996 yılında dönem birincisi olarak mezun olmuş ve aynı yıl Sağlık İdaresi Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak akademik hayata başlamıştır. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Kurumları Yönetimi Anabilim Dalı’ndan alan Yıldırım; British Council’ın Chevening Bursu ile London School of Economics and Political Science, LSE Health Araştırma Merkezi’nde Visiting Research Associate (2005-2006) olarak çalışmıştır. Yıldırım bu ziyaret esnasında ağırlıklı olarak Avrupa Birliği sağlık politikalarının Türkiye sağlık politikaları ve sistemi üzerine etkileri konusunda araştırmalar yapmıştır. Dr. Yıldırım, Eylül 2017'ye kadar Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü'nde Sağlık Politikaları Profesörü olan Dr. Yıldırım aynı zamanda TÜSEB Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü başkanıdır.